Zvládnutí základních služeb internetu
Práce se soubory různých formátů
 Tisk

Práce se soubory různých formátů

Ať už na svém počítači, počítači školním, v práci, doma, nebo na internetu, se člověk běžně setkává se soubory. Jistě většina z vás tuší, co to je soubor. Soubor je obecně Nějaká množina "počítačových" dat. Může jít o textová data, zvuková, video apod. A jak se soubory pracovat a jak je rozeznávat? Čtěte dál :-)


Druhy souborů

Soubory jsou vždy určitého typu. Soubory jsou rozděleny do typů proto, že zpracování různých typů souborů se liší. Aby počítač, nebo uživatel, věděl, jak soubor zpracovat a co vůbec od souboru má očekávat, je každý takový soubor, kromě svého jména, které může být jakékoliv, označen příponou. Tato přípona určuje jeho typ. Takže například soubor „kocicka.jpg obsahuje název „kocicka“. Třípísmenné označení za tečkou určuje jeho typ, tedy soubor s názvem „kocicka je typu „jpg.


Vybrané typy

V tomto odstavci se zaměříme právě na přípony souborů. V rámci přehlednosti si rozdělíme ty nejpoužívanější do kategorií audio, video, obrázky, textové dokumenty, dokumenty sady Microsoft Office a spouštěcí soubory.


Audio

Soubory typu Audio můžeme přehrávat v určených programech, nebo dále upravovat. Pokud se na počítači nenachází příslušný software k typu souboru, pak je potřeba jej doinstalovat.


·      mp3 - nejpoužívanější formát komprimovaných hudebních souborů.

·      wav - formát nekomprimovaného zvuku.

·      wma - alternativní verze komprimovaných hudebních souborů firmy Microsoft.

·      ogg - alternativní verze komprimovaných hudebních souborů.

·      mid - specielní typ hudebního souboru, zapsaný notovým zápisem s přiřazenými nástroji. Microsoft Windows ho bez problémů dokáže přehrát.


Video

Soubory typu video jsou o trochu "složitější", jelikož kromě určeného softwaru pro jejich přehrání potřebujeme i příslušné kodeky pro rozkódování videa. Aby to bylo ještě složitější, i videa stejných formátů mohou vyžadovat různé kodeky k jejich přehrání. Situace se však dá snadno řešit instalací kompletního kodek packu, např. ze stránek www.stahuj.cz sekce multimédia->kodeky. Po jejich instalaci bychom měli být schopni přehrát většinu aktuálních souborů typu Video v jediném přehrávači.


·      avi - dnes nejpoužívanější typ video souborů.

·      mpg - alternativní typ video souboru.

·      wmv - alternativní typ video souboru firmy Microsoft.


Obrázky

S tímto typem souborů se setkáte na internetu asi nejčastěji. Většinu typů obrázků můžete prohlížet ve svém integrovaném Windows prohlížeči obrázků, nebo přímo na internetu. Pro některé specielní formáty je třeba specializovaného softwaru, ale většinou se jistě setkáte s obrázky, s kterými si vaše PC poradí.


·      jpg - nejrozšířenější typ komprimovaných obrázkových souborů. Díky komprimaci se tak dosahuje velice malých velikostí vhodných pro posílání přes internet.

·      png - další typ komprimovaných obrázků. často užívaný na internetu.

·      gif - starší typ grafiky, dnes se již stahuje ve prospěch png, je užívaný také většinou na internetu na menších obrázcích typu tlačítko apod..

·      bmp - starší typ nekomprimované bitmapové grafiky, dnes se již moc často nevidí. Je nevhodný pro velkou velikost souboru.

·      tiff - novější typ nekomprimované grafiky. Na internetu se také moc nevidí, jelikož tiff soubory také zabírají moc místa, i když mnohem méně než bmp. Často užívaný v digitálních fotoaparátech.


Textové dokumenty

Typů textových dokumentů je celá řada, ale většina je již tak zastaralých, že se s nimi nejspíš nikdy nesetkáte, takže nemá cenu je zde zmiňovat. Proto nám v této kategorii zbyl jediný textový soubor, který je sice také starý, avšak stále používaný.


·      txt - textový soubor. Není potřeba jakéhokoliv prohlížeče k jeho editování. Obsahuje jen prostý text, je bez hlavičky, patičky, nekódovaný.


Dokumenty sady Microsoft Office

S těmito typy souborů se setkáte možná nejčastěji, jelikož jsou hojně užívané. Pro jejich prohlížení je potřeba mít nainstalovaný soubor nástrojů s názvem Microsoft Office, nebo některou z jeho součástí, která je zapotřebí pro práci s konkrétním typem souboru.


·      doc - textový typ souboru. Lze ho zobrazit nebo upravovat v programu Microsoft WORD, který je součást sady Office.

·      xls - tabulka v programu Microsoft Excel. Lze ho zobrazit a editovat v programu Microsoft Excel.

·      ppt - prezentace v programu Microsoft Powerpoint. Lze ho upravit a editovat v programu Microsoft Powerpoint.


Spustitelné soubory

Jde o spustitelný software, tudíž není třeba jakýchkoliv jiných programů k jejich spouštění.


·      exe - nejběžnější typ spustitelného souboru. Jde samostatný program. Pokud stahujete soubory tohoto typu do počítače, dávejte si pozor na důvěryhodnost zdroje, jelikož exe soubory mohou obsahovat viry a jiný škodlivý software.

·      com - další typ spustitelného souboru. Není samostatným programem. Na internetu se s ním setkáte zřídkakdy.

·      bat - dávkový soubor. Není samostatný program, většinou odkazuje jen na nějaký exe nebo com soubor, často s parametry spuštění.


Komprimované soubory

Komprimované soubory se na internetu užívají běžně. Metoda komprese slouží k dvěma hlavním účelům, za prvé ke snížení velikosti dat a za druhé k uložení jednoho nebo několika souborů do jediného komprimovaného souboru, díky čemuž je pak celek kompaktnější a dá se lépe posílat přes internet. Jak pracovat s těmito soubory se dozvíte v dalším článku. Nejčastěji se setkáme s těmito.


·      zip - data komprimovaná metodou zip.

·      rar - data komprimovaná metodou rar.

·      arj - data komprimovaná metodou arj.


Ačkoliv se možná zdá být problematika komprimace dosti složitá, jelikož existuje mnoho metod komprese, není tomu úplně tak. Většina programů na práci s těmito soubory zvládne všechny běžné typy souborů, takže se nemusíte strachovat, v jakém formátu komprimovaná data získáváte.


Pokud máte strach, že se ve všech těch typech souborů nevyznáte, v tom případě bych vám doporučil prohlédnout si obrázek